Výběr kilimů a jejich aranžování v interiéru

Harmonie a kontrast jsou, z estetického hlediska, dva základní principy, které obecně následují návrháři interiérů.

Harmonie vyžaduje, aby barvy na kilimu splynuly s celkovým barevným schématem místnosti. Nejčastěji jde o hlavní barvy na koberci. Velmi harmonických efektů však dosáhneneme, i když zakomponujeme podpůrné tóny na koberci do dceřiného schématu místnosti. Základní princip je mít alespoň jednu barvu na kilimu společnou s barvou v místnosti.

Jestliže máte rádi kontrasty, pestrý koberec může být ideální protipól v místnosti, jejíž převládající barevné schéma je měkké, zatímco pastelový koberec bude poskytovat kontrastní účinek v prostředí hlubokých a bohatých odstínů.

6o1b3255

Univerzálnost kilimů a rozmanitost jejich vzorů a barev jsou vlastnosti, které je dělají obzvlášt atraktivní a adaptabilní pro nespočené využití v domácnosti. Starožitný nebo zvláště hezký koberec může být ústředním bodem místnosti, zatímco ty menší mohou poskytovat správné akcenty pro oživení okolí. Mezi množstvím vzorů, barev a velikostí existuje kilim hodící se prakticky k jakémukoliv stylu nábytku, ať už se jedná o skandinavský, klasický, moderní nebo rustikální. Jejich využití jsou nesčetná. Kilimy najdou použití jako podlahové krytiny, závěsná dekorace na zdi, mohou být rozprostřeny na nábytku, využity jako ubrusy, přehozy, nebo jako polštáře, abychom jmenovali jen některé z jejich použití. Využití naleznou nejen v domácnostech, ale i na pracovištích, kde napomáhají zmírnit formalitu místa.

Kardinální pravidlo, kterým doporučujeme se řídit při výběru kilimu, je důvěřovat svému vlastnímu smyslu pro styl a citu pro krásné.

Každý kilim vnáší do svého okolí celý svět kultur a dávných tradic, které jsou pomalu uhasínány moderní industrializací.

 

Pozn. Text je volně přeložen z webu www.kilim.com.