Daizangi – příběh pozoruhodného koberce a ženy Zarmíny

Kilim Daizangi charakterizuje živoucí paleta pastelových barev a velmi propracovaný styl. U mě to byla láska na první pohled. Proto bych vám chtěla povyprávět jeho příběh.

small-01

Je tkán mnoha uměleckými technikami a patří tím mezi nejlépe propracované kilimy, které je možné vytvořit. Hlavním motivem je geometrický tvar symbolizující kočičí oči. Koberec velmi specificky kombinuje techniku tkaného kilimu a vázaného koberce, s vyšívanými prvky. Do podkladového kilimu je navázána vlna do jemných ornamentů, která tvoří druhou vrstvu koberce. Koberec se tím stává plastický a každý pohyb po něm je neskutečně příjemný.

12d

Daizangi je harazský kmen, který pochází ze středního Afghánistánu a nyní žije polokočovným způsobem na západě země. Tamní ženy tkají stále velmi tradičními postupy a využívají svojí bohatou představivost.

Tento unikátní kus tkala zkušená tkadlena Zamína (65 let) více než čtyři měsíce. Sama původem z kmene Paštunů se provdala do hazarské rodiny kmene Daizangi. Ta byla známá v okolí díky velmi kvalitním uměleckým kobercům. Za mlada si Zarmína dokonale osvojila různé techniky tkaní, které použila u tohoto kilimu a dodala ještě svůj unikátní paštunský um vyšívání, který zdědila po mámě.

12b

Během války a interního konfliktu byla rodina Zarmíny a Murada (který tehdy nemohl pracovat jako správce tamní školy) závislá na výdělku z prodeje tkaných a vyšívaných koberců. Tak obnovila Zarmína svůj někdejší um a její dovednost získala věhlas nejen v jejich vesnici, ale celém kraji. Nyní tká pro zájemce koberce do svatební výbavy a na prodej. Manžel ji podporuje, sbírá plody a další přírodniny na barvení a pomáhá i s celým procesem barvení, který je fyzicky náročný. Jen tak dnes mohou svým dětem dopřát vzdělání a splnit jejich sny v době, kdy je země klidnější. Celá rodina bydlí v disktiktu Karukh, asi 150 kilometrů od města Herát na západě Afghánistánu.

Zarmína si nikdy neuměla představit, že se jednoho dne její produkt dostane až k evropskému zákazníkovi. Je na to velmi hrdá. Maimana zároveň ručí, že Zarmíně a její rodině je zaplacena opravdu férová odměna a žádný prostředník či jiný obchodník se o ni nepodělil.

Věříme, že si získá srdce a místo u toho pravého zákazníka.

 

_01MG_9608