Na návštěvě u Terezky (video a rozhovor)

Proč ráda dává věcem druhý život, co obdivuje na našich kobercích a jak upřímně žije stylem, který známe pod nálepkou „slow living“? Zeptala jsem se své kamarádky a věrné zákaznice Terezky.

Scházíme se v Karlíku u Dobřichovic. Terezka s přítelem Filipem tu obývají starý dům, který si částečně zrenovovali. V peci to praská a ve světnici se rozlívá příjemné teplo. Vítá mě kolie Hoky tak, že si o mě opírá přední tlapy. Je tu srdečná atmosféra.

  1. Jak bys popsala místo, kde nyní s Filipem, kolií Hoky a kočkou bydlíte?

Klidné místo, kde je život nějak jednodušší, kde umím zpomalit a radovat se i z každodenních maličkostí. Když se vracím a vidím přeškrtnutou ceduli Prahy, cítím, jak starosti, ruch a shon velkoměsta pomalu odplouvají. Jedu domů. Oproti původnímu bytu ve Vršovicích je to velký rozdíl.

  1. Jaké je tvé nejoblíbenější zákoutí?

Jednoznačně u pece! Je to jediný zdroj tepla v interiéru. Zároveň se tu díky její přítomnosti nejen mě, ale i přátelům, krásně sedí a diskutuje. Filip ji sám postavil tak, že lze přikládat z kuchyně i ložnice a společně jí říkáme srdce domu. Bez ní by to tu mělo úplně jinou atmosféru.

  1. A oblíbený kus nábytku tady?

Určitě postel a pracovní stůl. Obojí je vyrobeno ze starých prken, které zbyly po rekonstrukci činžovního domu ve Vodičkově ulici. Stačilo jen vyčistit, ošetřit a voilá. Miluju tu krásnou strukturu starých prken.

  1. Líbí se mi tvoje snaha vdechovat věcem druhý život. Znamená to, že raději věnuješ hodiny času repasování staré kvalitní židle, než abys klikla na vysněný kus na e-shopu?

Konkrétně židli si často pořizuju z druhé ruky a pak si ji podomácku zrepasuju. Baví mě ten proces a taky nehledám krásu v dokonalosti, ale spíš nějaké autenticitě. Myslím, že konkrétně sem by se ani kus zářící novotou nehodil. Vlastně by mě tu skoro až iritoval 🙂

  1. Jakým principem nebo pocitem se při zařizování interiérů řídíš?

Vybírám kvalitní produkty s ohledem na to, zda se do daného interiéru hodí. Vždycky raději upřednostním starší prověřenou verzi od zbrusu nové. Kus s patinou, z kvalitního dřeva, který už je nějaký čas vyrobený. Mám také ráda severský funkční design. Tam mi naopak nevadí si za nový kus připlatit, dobře si však koupi promyslím. Vždycky si dám nákup do pomyslného košíku na internetu a čekám. Když na něj po čase zapomenu, znamená to, že to ještě není ten správný produkt a hledám dál.

  1. Kde čerpáš inspiraci při vybavování interiéru?

Převážně na cestách po zahraničí. Moc mě baví prostory kaváren, bister. Ale v podstatě cokoliv, co se mi kdekoliv líbí. Třeba i jen detaily v podobě výřezu ve dřevě, policových konzolí, umístění svítidla nad stolem… V telefonu mám plnou galerii podlah, kusů dřeva, rohů stolu, osvětlení atd. Zároveň jsem docela minimalista, takže spousta „nápadů“ zůstane skutečně jen u té fotky.

  1. Jak ses dozvěděla o Maimaně?

Maimanu mi představila kamarádka Bára, která provozovala na Praze 7 krásný obchod HNST.LY. Tam jsem narazila na dva tvé koberce. Pak nás spojilo jedno společné focení a časem jsme se začaly vídat více.

  1. Podle čeho sis vybrala svůj první koberec a jakou změnu s sebou do interiéru přinesl?

Koberec, který vypadá jako rozkvetlá louka, si na mě počkal. I tady se uplatňuje moje filozofie, že ten správný kus musí obstát v čase. Zaujal mě při jedné návštěvě showroomu, protože byl úplně jiný než ostatní, i jeho menší rozměr. Když jsem pak slavila kulatiny a přemýšlela, co si přát, padla na něj volba a jsem za to moc ráda. V interiéru hned zapadl a doplnil stávající kusy nábytku. Tenkrát byl Hoky ještě štěně a já se bála, že koberec nevydrží pod jeho zuby. Vymyslela jsem závěsný systém a pověsila si ho na stěnu. Ihned zapůsobil jako hlukový izolant a celkově to tu zateplil. Moc ráda jsem pod ním sedávala. Teď už je jeho místo na podlaze u postele, stejně jako Hokyho. Oblíbil si ho a rád na něm odpočívá.

Děkuji, že jsme si mohli vyzkoušet i další dva kusy. Koberec Gosfand je svým rozměrem perfektní pod postel a odstíny hnědé a šedé hezky ladí s přehozy a skříněmi. Je příjemný se po něm projít bosou nohou. Kilimy z nebarvené ovčí vlny mám nejraději, protože působí harmonicky a ladí s okolím.

Běhoun Nasreen bychom si rádi nechali u kuchyňské linky nebo podél postele. Vidíš? Hoky už ho přijal za svůj. 🙂

Podívejte se na naši aktuální kolekci nebarvených kilimů a běhounů, možná právě zde najdete svůj vysněný kus.

Použité Maimana produkty:

Koberec Gosfand, vlněný pléd patoo a polštář Camel v ložnici. Běhoun Nasreen a koberec Shiguftan v kuchyni.

Zákaznice: Terezka

Video: Kuba Junek

Text a foto: Tereza Inková