Fotostory v jemných tónech

Několik měsíců jsem o nich snila a přivezla je pro Vás s poslední kolekcí. Řeč je o kilimech a kobercích z nebarvené ovčí vlny. Na první pohled jsou hřejivé, v barevné harmonii a zároveň nadčasové! Posuďte sami, jak zafungovaly v moderním interiéru.

Fotily jsme s talentovanou fotografkou Eliškou Kubíkovou u mých přátel kousek za Prahou. Nedávno dokončenou rekonstrukci téměř 100 let starého domu mělo pod taktovkou architektonické studio Mjölk. Vkusný interiér se nese v duchu kvalitních materiálů. Prim hrají neutrální tóny a na míru navržený nábytek.

Domácí oáza

Je to ta poslední tečka v krásně dotaženém interiéru. Rozloží se na dubových parketách a z gauče, pohodlných křesel a konferenčního stolku vytvoří útulnou oázu, která vybízí k odpočinku. Sladí se s policovou knihovnou i vzdušným lustrem. Koberec Zewar ruční výroby, tkaný naplocho z nebarvené ovčí vlny, v sobě pojí paletu neutrálních odstínů béžové, hnědé a šedé s atraktivními symboly hvězdy.

Geometrie s moderním vzhledem

Koberec Mostateel je můj osobní favorit. Tento minimalistický skvost s moderním vzhledem je ručně utkaný tradiční technikou sumak. Pokud hledáte ozdobu interiéru s nádechem luxusu, tento kus s rozměry 183 x 277 cm Vás rozhodně nezklame.

Koberec do kuchyně (ne)patří

Pojďme společně zlomit tabu, že „koberec v kuchyni je nesmysl“. Není! Jen má na nás o něco více nároků.

Pokud si dáme práci s výběrem a, kromě estetického ladění, přidáme požadavek na vícebarevný kus a plochou vazbu, dočkáme se zasloužené odměny. Běhoun Saracha ráno vyšle hřejivý „feeling“ a polechtá nám chodidla při přípravě snídaně. Není snad lepší pocit, než nechat bosé nohy tančit po vláknech vlny!

Přírodní barvy navodí harmonii a zjemní okolní kamenné, kovové či keramické prvky.

Pestrý vzor nám nedovolí strachovat se z občasných nečistot. Ty vlna částečně sama vypudí a pak stačí koberec srolovat a vytřepat venku. I vysavač si poradí s drobky od chleba či zatoulanými vločkami. A na rozlité nápoje je nejlepší vlažná voda a přírodní mýdlo. Hotovo je za pár minut.

Nejen dřevěná podlaha…

Zjistily jsme, že ručně tkanému koberci z vlny to sluší nejen na dřevěné podlaze. Kilim Kooi jsme položily do chodby na betonovou stěrku.

Pozitivní nota na závěr

Rozverný, hravý, hřejivý. Takový je dětský smích a takový je i náš kilim Zeenat. Jako by byl stvořený do dětského pokoje. Souhlasíte?

Praktická vlastnost, kterou si zamilujete, je oboustrannost plochých kilimů. Z rubu i líce jsou totožné. Čeká je tak dvojí dlouhý život 😊

O ručně tkaných vlněných kobercích platí:

  • Jsou výborným tepelným i hlukovým izolantem.
  • Ukotví nábytek v místnosti a ochrání povrch před poškrábáním.
  • Díky tvarové paměti se vlákna vlny vrátí i po delší době do původního tvaru.
  • Esteticky doladí a sjednotí interiér. Dodají pocit tepla a komfortu.
  • Zkvalitní vnitřní vzduch.
  • Lanolin ve vláknech vlny umí vypudit nečistoty (antistatické vlastnosti). Jsou tedy vhodné i do rodin s domácími mazlíčky.