Doprava zdarma po ČR a Slovensku.

Jak se dobře starat o ručně tkaný koberec?

Ručně tkané vlněné kilimy jsou uměleckými díly, ale zároveň jsou stvořené pro to, abyste si je plně užili. Můžete po nich bez obav chodit, mohou na nich dovádět Vaše děti nebo mohou být i Vaším oblíbeným relaxačním místem. Když se o ně budete dobře starat, kilimy zůstanou dlouho krásné. Poradíme Vám, jak na to.

Co udělat, než kilim položíte?

  • Pod naše kilimy a koberce doporučujeme použít protiskluzovou podložku, která koberec drží na místě a snižuje tak nebezpečí uklouznutí a zároveň ulehčuje jeho vysávání.

IMG_0463

Jak o kilim pečovat?

  • Pravidelně ho vytřepávejte. Je to skvělý způsob, jak z koberce odstranit prach a drobné nečistoty.
  • Občas můžete kilim i vysát (obě strany koberce), ale nepoužívejte vysoké stupně sání a nevysávejte okrajové třásně, aby se nevytrhly.
  • Čas od času koberec otočte o 180 stupňů. Lépe se tak rozloží zátěž, které je koberec vystaven – ať už Vaší chůzí nebo slunečními paprsky. Kilimy jsou tkané na plocho a oboustranně, což prodlužuje jejich životnost.
  • Jednou za čas doporučujeme nechat si koberec vyčistit u profesionální firmy, která má s tímto typem ručně tkaných koberců zkušenost. Koberec se nesmí čistit chemickými prostředky, které by mohly způsobit jeho trvalé poškození. Proto si pečlivě ověřte, zda čisticí firma ví, jak se kilimy čistí.

Na co si dát pozor?

  • Nikdy neperte Váš koberec v pračce! Ručně tkaný výrobek si s pračkou nerozumí a mohlo by dojít k trvalému poškození.
  • Nejhorším nepřítelem Vašeho koberce či kilimu je vlhko a mol šatní. Pokud budete potřebovat kilim skladovat, vždy ho nechte na suchém (stinném) místě, kde se větrá, a umístěte v blízkosti nějaký osvědčený přípravek proti molům. Pro skladování nepoužívejte plastové obaly, ale nejlépe bavlněný obal. Ale doufáme, že kilim nebudete vůbec schovávat: jsou to výrobky určené pro život, proto je neskladujte déle, než musíte.

Jaká je první pomoc při znečistění koberce?
Může se to stát každému: na koberec se něco rozlije nebo upadne. Reagujte rychle, aby skvrna na koberci nezůstala trvale.

  • Nejprve jemně odeberte všechny pevné části skvrny (např. kusy jídla), aby nedošlo k jejich vlisování do tkaniny. Poté se snažte odstranit co nejvíce tekutiny savým papírem, ručníkem či houbičkou. Znečistěné místo vysušujte vždy směrem ke středu skvrny, aby nedošlo k jejímu rozšíření dále do stran. Vysušte i místo pod kobercem. Poté je dobré skvrnu vymýt studenou vodou, případně opatrně vyčistit přírodním mýdlem a opět vodou. Koberec položte na rovný povrch a místo vysušte. Proceduru opakujte, pokud je třeba. Na čistění vždy použijte pouze jemný kartáč. Koberec nechte finálně vysušit na suchém stinném místě.
  • Problematické skvrny: Může se stát, že Vaše úsilí rychle skvrnu odstranit nebude stoprocentně úspěšné. V tomto případě doporučujeme neodkladně navštívit profesionální službu, odborníky, kteří mají zkušenost s ručně tkanými výrobky. Pokud byste čištění odkládali, skvrna půjde později vyčistit jen velice obtížně a může se i stát, že na Vašem koberci zůstane trvale.

Přejeme Vám, aby Vám náš kilim dobře sloužil a měli jste z něj radost.

IMG_9750

Zanechte mi mail a dozvíte se jako první o našich novinkách a chystaných akcích.