V mnohých rostlinách leží skryté poklady – pozoruhodné barvící vlastnosti, které přináší miriády odstínů do barvícího hrnce pro ty, kteří znají, jak odemčít jejich tajemství.
Barvy získané z rostlin mohou být živé a intenzivní nebo jemné a delikátní, avšak ať je výsledek jakýkoliv, přírodní barva si nese vždy svůj unikátní šarm a krásu.
Jaká barviva jsou známá?
Přírodní barviva pochází z rostlin a minerálů. Některá mají exotický původ, například indigo, kurkuma, granátové jablko nebo třeba šafrán, jiná jsou u nás velmi bězná. Proces barvení textílií je poměrně komplikovaný v tom, že přírodní barviva většinou sama o sobě nepřilnou trvale na vlákna tkaniny, ale je nutné k nim přidat mořidlo (např. kamenec či skalici, v přírodě lze najít tanin v duběnkách či stoncích rebarbory). Mořidlo zvyšuje fixaci a stálost barvy na látce. Je velmi pravděpodobné, že proces přírodního barvení byl vyvinut souběžně v různých částech světa.
Výhody přírodních barviv
I když syntetická barviva jsou dnes už kvalitnější než původní anilínové barvy, přírodní barviva mají mnoho výhod oproti těm syntetickým. A jaké to jsou?
První a důležitá je věc estetická, přírodní barviva jsou prostě krásnější. Barvy, které produkují, mají organický a přírodní odstín. Vlna, obarvená přírodninami tvoří pestrou paletu odstínů, které se odborně říká abraš. Barvy v ní mění intenzitu a ostrost a působí příjemně na pohled. Jednotlivé odstíny spolu vždy ladí. Přírodní barvy se vzájemně doplňují. Oproti syntetickým barvám blednou pomaleji na slunci. A při blednutí časem vytvoří příjemnou patinu. Také mnohem méně zapouštějí do sebe při styku s vodou. A posledně, barvy získané z rostlin a minerálů nejsou toxické. Nezatěžují tak přírodní prostředí a nevystavují nás riziku.
Tato koláž obsahuje některá z nějčastěji využívaných přírodních barviv našimi tkadlenami.
Foto: Vladimír Inek