Maimana – město navždy spojené s Hedvábnou stezkou

Kdybych měla vybrat otázku, kterou dostávám nejčastěji v souvislosti s mojí značkou, pak je to právě tato.

Co znamená Maimana?

Poprvé jsem o ní slyšela na bezpečnostním briefingu mého kolegy: „Maimana je hlavní město provincie Faryab na severu Afghánistánu.“ Ani jeden náš projekt do této oblasti tenkrát nespadal. Proto se zmínil jen stručně, že okolní kopce ukrývají tálibánské bojovníky a město ani sousední vesnice nejsou bezpečné. Pro nás expaty to znamenalo jediné – no-go oblast. Škoda, pomyslela jsem si. Město s nádherným názvem, do kterého se pravděpodobně nikdy nepodívám.

Město Maimana, zdroj Google Maps

Nejkrásnější koberce a kilimy na světě

Na afghánských bazarech (městských tržištích) jsem ráda končila v obchodech s koberci. Vsedě „na turka“ a se silným černým čajem v ruce jsem poslouchala zkušené obchodníky mluvit o významech a původu ručně tkaných koberců. I tady se mi Maimana připomněla. „Maimana kilims and rugs are of the best quality in the world.“, slyšela jsem nejednou.  Že jsou koberce z této oblasti jedny z nejlepších na světě, jsem se přesvědčila ještě několikrát.

Foto Farshad Usyan

Město, které prosperovalo už ve starověku

Když mi jednoho dne dorazila domů obsáhlá kniha „KILIM, The Complete Guide“ z vydavatelství Thames & Hudson, už mě nepřekvapilo, že Maimaně je tu věnovaná celá kapitola.

Byla důležitou osadou už ve starověku. Město od nepaměti sloužilo jako tržiště a místo k odpočinku na trase Hedvábné stezky. Vzkvétalo, spolu s dalšími městy, na planině táhnoucí se od Herátu po hory Badachšánu. Až do doby, než nájezdy Mongolů začaly celou oblast pustošit. Většina měst této ničivé invazi podlehla. Jen několik málo, včetně Maimany, zůstalo ušetřeno. Během následujících staletí patřila mezi jedno z největších království („khanates“), ve kterém se čile rozvíjel obchod a zdokonalovaly tradiční techniky tkaní a vázání koberců.

S karavanou po Hedvábné stezce

„Vyšplhej na úpatí kopce a podívej se, kde dnes karavana mého milého nocuje.“  

(tradiční verš, neznámý autor)

Na oblast kolem města Maimana, protkanou obchodními stezkami, odkazuje karavana zvířat vintage koberce CARAVAN z naší nové kolekce.

Kilimy z Maimany

 

 

Kilimy z Maimany jsou vyhlášené po celém světě a tvoří samostatnou skupinu. Jejich kompozice jsou jednoduché a velmi přitažlivé. Obrazce diamantů, hvězd a trojúhelníků uvnitř pole lemují další geometrické prvky v kombinaci s tradičními symboly. Tulipány, stromy života, ptáci nebo tekoucí řeka se objevují nejčastěji. Vlna se barví tradičně přírodninami jako je světlice i mořena barvířská, dřišťál, henna, kurkuma, ořešák nebo granátové jablko. Na základě poptávky ze západu tkadleny občas přidávají i pestřejší odstíny umělých barviv.

Asi už nikoho nepřekvapí, že můj první kilim, který jsem si vybrala k sobě do pokoje, byl s typickou geometrií a z Maimany. Z nich se skládala i naše první kolekce a doteď tvoří významnou část aktuálních vzorů.

Později, když jsem pojmenovávala svoji značku a srdcový projekt, ani chvíli jsem neváhala. Maimanu by měl znát každý, kdo se zabývá ručně tkanými koberci. A nyní budete i vy.

Stále věřím, že osobní setkání s ní přijde v budoucnu. Maimana totiž není otázka, ale odpověď.