Na návštěvě Na Škole

Ještě nestačíme zout boty, už nás polapí místní neopakovatelná atmosféra. A nepustí nás celou dobu. Dlouhá chodba s plakáty jak z hodin přírodovědy připomíná čas, kdy stavení sloužilo účelům místní jednotřídky.

Ale nenechte se oklamat. Pod obnovenou šindelovou střechou se skrývá designová oáza, která sklízí ocenění.

Majitelka Ilona nás s úsměvem provází citlivě zrekonstruovaným interiérem.

Nemůžu se dočkat, až položím naše ručně tkané koberce do pokojů i podkroví. Vím, že tu budou, byť jen na chvíli, ve skvělé společnosti.

Světnice

Prostorná místnost s kuchyní a kachlovými kamny, jídelnou a relaxační zónou je nádherně prosvětlená. V mé mysli ranní paprsky vybízí k posezení okolo masívního stolu. Šimrají sotva otevřená víčka a společně se závanem čerstvého vzduchu ze zahrady vítají právě probuzené strávníky.

Nadchli jsme se myšlenkou položit jemný nebarvený koberec BIRANG pod jídelní stůl. Zpočátku vypadá snaha nadzvednout masívní stůl nad naše síly. Nakonec se záměr podaří. Koberec krásně vynikne na světlé prkenné podlaze a notuje si s ostatními solitéry v místnosti.

Koberec Birang

Odpočinkový kout rámuje výrazná tapeta s motivem jehličnanu. Poznávám rukopis nadané interiérové designerky Adély Lipár Kudrnové. U sofa, s originální vintage komodou v čele, to náramně sluší našemu minimalistickému koberci ZIGZAG GABBEH.

Zigzag gabbeh
Koberec Shadi II.

Velká ložnice

Oblíbili jsme si krásná zákoutí s originálními grafikami a pečlivě vybranými doplňky. Jedné stěně opět dominuje výrazná modrofialová tapeta. Zbytek má spíše minimalistický, až zenový charakter. Volba hlavního koberce pro tuto místnost mi byla okamžitě jasná.

Koberec Sarma
Koberec Shirini II.

Pod šindelovou střechou

Obytná půda má svérázné kouzlo. Baví mě pozorovat postaru položené šindele. Voní to tu po nich. Vnímám kužel světla, který dopadá na náš nebarvený běhoun NASREEN. Skrz vyřezávaná okénka ve štítu pozoruji zelené prostranství okolo domu.

Běhoun Nasreen

Obytné kajuty nabízí účelný prostor na přenocování. Spát se dá i ve spacáku na žíněnkách pod šindeli.

Vejminek

Místo, jako stvořené začíst se do dlouho odkládané knihy nebo se jen oddat nicnedělání…

V jeho střídmě a elegantně zařízeném interiéru umisťujeme hned tři naše tkané koberce. Posuďte sami, kterému to tu sluší nejvíce. Padne Vaše volba na pestrou geometrii koberce MODERN, rozvlněný ANWAJ nebo jednobarevný PATCHWORK s příjemnou strukturou?

Koberec Modern
Koberec Amwaj
Koberec Patchwok

V pauze bosky přeběhnu zatravněný dvorek do kuchyně pro šálek něčeho dobrého a honem zpátky do práce.

Průhledy z venkovního sezení přes masivní prosklené dveře jsou velmi fotogenické.

Javorek

Obec leží v ústraní hlavních turistických tras Vysočiny. Atrakce kraje jsou však odsud lehce dostupné. Toto spojení docení všichni, kteří se tu rozhodnou ubytovat. Stejně jako my, budou vděční za bezstarostný klid, který občas protne snad jen motor traktoru.

Čas tu plyne docela jinak. Sousedé se zdraví a pravidelně schází, aby se poveselili, i proto, aby společně řešili nastalé těžkosti. Soudržnost je slovo, které mě často nenapadá, ale zde má svůj význam.

 

Lokace: https://www.naskole.cz/

Foto: Vladimír Inek