Nowruz – oslava jara

Jak vypadá oslava jara v zemi, která tvoří nejkrásnější koberce na světě?

Ráda bych vám představila festival, na který se každý rok těší nejen Afghánci, ale mnoho miliónů lidí ve Střední Asii. Letos byl jiný, tichý. Díky koronavirové pandemii a zákazu shromažďování se slavilo jen v nejužším rodinném kruhu.

Nowruz

Nowruz není jen oslava jara. Symbolizuje znovuzrození přírody, nový život a nové začátky. Tradice, která se praktikuje po tisíce let, má původ v Persii a zoroastriánském náboženství. Název „Nowruz“ ve starověkém avestánském jazyce znamená „Nový den“.

Dvoutýdenní oslavy, spjaté s jarní rovnodenností, vrcholí v Afghánistánu 21. března na Nový rok a nesou se v duchu solidarity v rodinách, mezi přáteli i v komunitách.

Každý rok předznamenává blížící se festival  horečnaté vyklízení kredenců a poliček, výmalba zdí a leštění okenních tabulek. Nic míň, než generální úklid domácností.  Zvýší se také hustota v nákupních centrech a obchodech s oblečením. Tradice totiž říká, že Nowruz by měl každý oslavit v novém oděvu. A jak už bývá u velkých oslav zvykem, matky s dcerami se předhání v přípravě nápaditých pokrmů  a otcové mají plné ruce práce, aby neopomněli pozvat na slavnostní  hostinu někoho, kdo pozvání očekává.

S oslavami se pojí hned několik významných událostí:

Guli Surkh festival

Svahy kopců a zelené pláně severního Afghánistánu se tou dobou zahalí do červené. Tisíce drobných tulipánů, rozkvetlých naráz, vytvoří  červený koberec okolo města Mazar-e Sharif. Spatřit tuto nádheru zvanou „Festival červených květin“ se sjíždí davy lidí. Oblíbené jsou pikniky v rozkvetlé přírodě. Vyfotit se v záplavě červených květů patří k tradičnímu koloritu oslav.

Foto Qais Usyan

Rodiny, které dorazí do města Mazar-e Sharif z okolních vesnic i dalekých měst, obvykle zahájí oslavy náboženskou ceremonií  Jahenda Bala a otcové  i synové se celou dobu těší na místní turnaj buzkashi.

Jahenda Bala je výjimečná náboženská událost, která se koná na Nový rok v Modré mešitě (svatyni Hazrat Ali) za účasti vysoce postavených vládních úředníků. Tou dobou se v přilehlých prostorách svatyně shromáždí až 200 000 lidí z celé země. Pro Afghánce má tato mešita mimořádný význam. Věří  totiž, že právě tady je pohřben nejvyšší  imám, Ali, bratranec a zeť samotného proroka Mohameda.

Modrá mešita, Mazar-e Sharif, foto Vladimír Inek

Buzkaši

V rámci oslav se pořádá i několik důležitých turnajů buzkaši.  Sport, ve kterém hráči na speciálně vycvičených koních zápolí o trofej, mrtvé tělo kozy nebo telete, je v Afghánistánu a dalších zemí Střední  Asie velmi populární.

Divoký, nespoutaný a drsný. Tato slova mě napadala ve chvíli, kdy jsem s kolegy přijala pozvání na jeden takový turnaj. Sledovala jsem vřavu několika desítek jezdců s biči, jak se přetahují a doslova rvou o zvířecí tělo, aby ho dopravili do cíle. Nechápala jsem, co by se mi na této podívané mělo líbit.

Až později jsem se dozvěděla, jak velký je jeho význam. Je to afghánský národní sport, na který jezdec není připraven dřív než dovrší svůj čtyřicátý rok života. Vyžaduje se od něj hodně zkušeností, posilování a otužování. Buzkaši koně prochází speciálním výcvikem a mají velmi vysokou cenu. Vlastní je ti nejmovitější lidé v zemi. Hra samotná má mimořádný společenský význam a přisuzuje muži, který  jej pořádá (sponzorovi), důležitý status.

 

V těchto dnech se také oslavují farmáři a zemědělci s jejich produkty po celé zemi.

A jak vypadá taková novoroční hostina?

Samanak

Festival Samanak je velmi oblíbená tradice, zejména mezi ženami, které společně sladkou pochoutku připravují. Několik dní předem si nechají naklíčit pšenici a zní pak pomalu vaří od noci do úsvitu specifický sladký pokrm. Sejdou se zástupkyně širší rodiny, sousedky a přátelé a kromě přípravy pokrmu společně probírají nejrůznější témata, sdílí příběhy a zpívají. Vystrojí se na tuto příležitost do svého nejlepšího oblečení.

Za úsvitu je jídlo připravené. Po ranní modlitbě jsou členové domácnosti a jejich hosté pozváni k šťavnatému dezertu. Než se naservíruje, ženy zahájí společnou modlitbu a popřejí všem šťastný nový rok v míru, prosperitě a dobrém zdraví.

Slova písně k této příležitosti (v Aj):

Samanak is boiling and we are dancing

Others are asleep and we are shining

Samanak is a gift of spring

This is the nightly feast of the living

Happiness occurs only once a year

Next year who knows what will happen

Samanak is boiling and we are dancing

Others are asleep and we are shining

The wish for tonight is happiness

Samanak will boil by itself

Happy hearts are wearing a cloak

Next year who knows what will happen…

Haft Mewa, zdroj Pinterest

Další pokrm, který se podává ráno na Nový rok je Haft Mewa.

Haft Mewa vypadá jako ovocný salát. Je tvořený ze sedmi různých sušených plodů, které mají symbolický význam, podávaný v jejich vlastním sirupu. Obsahuje rozinky, „sanjeed“ (sušené ovoce hlošiny obecné), pistácie, lískové ořechy, sušené švestky či sušené meruňky, ořechy a mandle nebo jiný druh peckového ovoce.

Slavnostní tabule se skládá z převážně zelených a zeleninových jídel, které připomínají, že i příroda všude kolem je zelená a svěží.

NOWRUZ MUBARAK neboli Šťastný nový rok! 😊