Příběh afgánského koberce

Foto: Farshad Usyan

Afghánské koberce a naplocho tkané kilimy vypráví příběhy tkadlen, jejich náročného života, lásky a tužeb. Tisícileté umění je pečlivě předáváno z matky na dceru po mnoho generací, je srdeční záležitostí.

Krásné barevné kombinace a archaické symboly přinášejí do každého domova teplo, komfort a příjemnou energii.

A jak afghánské koberce a kilimy vznikají?

Celý proces od stříhání ovčí vlny, předení až po praní a dokončení charakterizuje ruční zpracování. Výroba jednoho koberce tak může trvat až 6 měsíců.

Bohatá tradice nebyla v Afghánistánu přerušena ani vleklými válkami.

Na této fotce je nádherně zachycena přípravu svazků vláken vlny k barvení.

Základem každého afghánského koberce je kvalitní vlněná příze. Ovčí vlna bývá často lokální, z místního plemene karakul. Výjimečně může pocházet i odjinud – „arabik“ nebo „belgik“. Plemeno z Belgie je ceněné pro svoji prvotřídní vlnu.

Barvení vlny je náročný proces, kterému se věnují výhradně muži. Charakterizují ho oblaka páry, těžké kotle naplněné vodou s barvící přísadou a alchymie v podobě míchaní široké palety jemných odstínů. Barviva ve velké většině pochází z přírody.

K barvení vlny se často používají přírodniny, např. světlice i mořena barvířská, dřišťál, henna, indigo. Barvy získané z přírody si nesou svůj unikátní šarm a krásu.

„Můj otec mě naučil, jak barvit vlnu přírodou. Sbírám plody, květy, kůru stromů a rostlin během jara a léta na horských svazích nad naší vesnicí. Vlnu pak barvím uprostřed léta, aby vlákna stihla na slunci pořádně vyschnout.”, svěřuje se Sufi Haleem z vesnice Gorzwan.

V domácnosti ženy sbírají a suší další přírodniny s vynikajícími barvícími vlastnostmi – kůru granátového jablka, slupky cibule nebo vlašských ořechů.

Naše koberce a kilimy tkají ženy na podomácku vyrobených tkalcovských stavech. Využívají k tomu základní nástroje – tkalcovský hřeben, dřevěný člunek a nůž či nůžky. Stovky hodin práce a um předávaný po generace z koberce dělá hodnotné dílo!

Celou zimu, kdy jsou pastviny a pole pod sněhem, ženy tkají doma. V létě pak pokračují v letním táboře – na poli, ze kterého koncem léta sklidí úrodu pšenice. Tady se ukrývají před sluncem v lehkém stanu zvaném “ghazdi”.

Dokončené koberce putují z domácnosti k dalšímu zpracování. Vázané koberce se zastřihnou na požadovanou délku vlasu.

Poté se zauzlují a zastřihnou třásně na koncích.

Opálí se přebytečná vlákna a koberec dostane několik mýdlových koupelí. Je důležité, aby se vlna důkladně vyčistila a odstranily se případné nečistoty z vnitřních vláken.

Vyprané koberce se několik hodin až dní suší zavěšené na slunci.

Následují poslední úpravy a vykartáčování předtím, než se koberec vydá na svou poslední cestu k zákazníkovi.

 

Turkmenské ženy jsou právem považovány za jedny z nezručnějších tkadlen. Jejich dovednost se velmi cení a hraje roli i při domlouvání sňatku. Především cenné jsou bohatě zdobené kusy, tradičně nazývané „jahez“, které si žena připravuje do své svatební výbavy. V těchto kobercích a výšivkách dokáže velmi barvitě a esteticky popsat svoje pocity, přání a naděje.

Ručně vyrobené koberce jsou velmi trvanlivé a hodnotné, často se v rodinách dědí. Jejich drobné nedostatky opraví zruční odborníci ve svých dílnách.

Jedno turkmenské přísloví praví: “Rozviň svůj koberec, abych viděl, co máš vepsáno v srdci.”